Susipažinkite su TFA treneriais: Domantas Mazgys

Talentų futbolo akademijos treneris Domantas Mazgys dirba su pačiais mažiausiais. Jo pamokų ir pastabų klausosi 2015 ir 2013 metų gimimo grupių vaikai. Be to, Domantas akademijoje dirba ir su vartininkais.

Taigi, Domantas Mazgys. Koks jis treneris?

„Esu žingeidus treneris, norintis augti ir tobulėti. Smalsus ir ieškantis būdų susidraugauti su kiekvienu vaiku. Laikausi nuomonės, kad su vaikais dirbant yra svarbu tapti jų draugu, kad jie galėtų drąsiai jaustis ir manimi pasitikėti. Gebu įsiklausyti ir suprasti vaikus.

Norėčiau būti kiek ramesnis. Siekiu to ir pavyksta, bet kartais išsprūsta tas griežtesnis reagavimas į vaiko klaidas. Nors gerai suprantu, kad mano, kaip trenerio, tikslas yra vaikui duoti kelią ir pasiūlymus, o ne reaguoti į jo veiksmus. Bet čia toks trenerio darbas – turiu pats mokytis ir tobulėti. Jei aš mokausi ir vaikai auga. Jei aš sustoju – vaikai lėčiau progresuoja. Galima sakyti, kad vaikai yra mano atspindžiai, o kaip jų treneris turiu kiekvieną dieną mokytis“, – sakė Domantas.

Kada supratai, kad nori būti treneriu?

Baiginėjant mokyklą, turėjau aiškų tikslą, ko noriu. Galima sakyti, kad dvyliktoje klasėje turėjau aiškią viziją, jog noriu būti treneriu. Pats būdamas vaiku, turėjau labai skirtingų patirčių mokydamasis futbolo pagrindų.

Su visais treneriais, pas kuriuos lankiau, buvo sąvybių, kurios man patiko ir kurios labai nepatiko. Tai man leido susikurti tam tikrą idealaus trenerio paveikslą. Vienus dalykus paėmiau, o tuos blogesnius stengiuosi labai stipriai pastebėti, kad taip nevyktų mano komandose.

Darbas su mažaisiais reikalauja milžiniško nervų ląstelių skaičiaus bei atsakomybės. Šias savybes turėjai iš anksčiau ar išsiugdei dirbdamas?

Dėl nervų ląstelių, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai yra sudėtingas darbas. Bet laikui einant ir kaupiant trenerio patirtį, suprantu, kad viskas priklauso nuo manęs paties. Turiu pats būti tinkamu pavyzdžiu.

Kai moki vaikams sukurti tinkamą aplinką – darbas tampa malonus. Aišku, visko būna (šypsosi). Bet mano darbas mane moko, kad aš kaip treneris esu lyderis ir komandos vadas. Tai yra mano atsakomybė, kad vaikų energija būtų nukreipta tikslingai.

Akademijoje esi atsakingas už 2015, 2013 grupes bei, dalinai, už vartininkų darbą. Kuo šios veiklos skiriasi labiausiai?

Skiriasi treniravimo principais. Mažiausieji daro pačius paprasčiausius veiksmus. 2013 metų komanda – kiek sudėtingesnius elementus ir vis dar prisimena tuos paprasčiausius.

O vartininkų specifika dar kitokia. Labiausiai išskirti galėčiau pačius vaikus. Vartininkai įprastai būna labiau linkę į kryptingą darbą, o 2013 ir 2015 metų grupėse kiek daugiau įvairumų. Tenka sujungti į visumą tiek norinčius tobulėti, tiek tuos tinginukus, kuriems futbolas – tik būrelis.

Kokiomis savybėmis turi pasižymėti vaikų treneris?

Mano supratimu, treneris turėtų būti aiškus komandos lyderis – vedlys. Draugiškas savo kolektyvui ir duodantis kryptingas gaires. Jis turi prisiimti pilną atsakomybę ir būti kantrus.

Kokiomis savybėmis turi pasižymėti „TFA-Riteriai“ treneris?

„TFA-Riteriai“ trenerių profilis panašus prieš tai minėtam. Mūsų kolektyvas pasižymi noru tobulėti ir augti. Visi sutinka su ta idėja, jog mes augame ir turime mokytis. Esamę linkę bendrauti, dalintis žiniomis ir vienas kitam padėti.

Į ką labiausiai reikia kreipti dėmesį, kai treniruojasi šešiamečiai, aštuonmečiai vaikai, vartininkai?

Kiekviena iš šių grupių turi savus tikslus. Pagrindinis dėmesys skiriamas techniniams veiksmams – žaidėjų profiliui. Bet esminis ir pats svarbiausias visiems yra ugdyti savo asmenybę. Kiekvieną vaiką skatinu siekti savo geriausios versijos. Tai vaikams padeda eiti link gerų rezultatų visose gyvenimo srityse. Žingeidus ir norintis tobulėti vaikas visada greičiau pasieks norimą tikslą. Todėl labai daug dėmesio skiriu vaikų charakterio savybėms vystyti. Tai yra svarbu visoms amžiaus grupėms.

Ar tokio amžiaus vaikuose jau galima įžvelgti vaiko talentą?

Vaiko mąstymas ir požiūris gali labai daug ką parodyti. Bet vadinamasis talentas negali niekada sustoti. Jis turi nuolat save tobulinti. Įžvelgti talentą visada galima, nes jie tarp kitų vaikų tiesiog išsiskiria. Laikausi minties, kad kiekvienas iš vaikų yra talentas, tik labai skirtingai jie save pateikia.

Kada galima įžvelgti trenerio talentą?

Manau, viską geriausiai parodo rezultatai. Tai yra vaikų perėjimas į suaugusiųjų futbolą arba pergalės rungtynėse. Sakyčiau, geriausiai apie trenerio talentą galima spręsti, kai jis pereina visas jaunimo amžiaus grupes.

Kiekvienam treneriui yra svarbu eiti žingsnis po žingsnio nuo jauniausių vaikų link profesionalių žaidėjų. Geras ir talentingas treneris turi suprasti ir matyti visą futbolo virtuvę.

Koks norėtum būti treneris po penkerių metų?

Po penkerių metų save matau įgavusį daug tarptautinės patirties. Labai norisi mokytis iš pasaulyje futbole dominuojančių šalių. Tai įsivaizduoju, kad būsiu sudalyvavęs ne viename rimtame seminare ar konferencijoje užsienyje. Taip pat ir mano mažieji talentai jau bus paaugę. Matomai, bus perėjimas į 11 prieš 11 futbolą. Vizijų ir svajonių turiu, tikiuosi jas pasiekti (šypsosi).