Iš „Anderlecht“ stažuotės grįžęs V. Sabaliauskas: „Viskas – mūsų pačių rankose“

„TFA-Riteriai“ techninis direktorius Vaidas Sabaliauskas liepos pabaigoje lankėsi Belgijoje, kur kartu su kitų Lietuvos futbolo mokyklų (akademijų, klubų), dalyvaujančių „Anderlecht“ programoje, atstovais sėmėsi patirties, kurią bandys pritaikyti mūsų šalyje.

Tai jau ne pirmas kartas, kai Lietuvos akademijų atstovai lankėsi Briuselyje. Ne pirmas kartas tai buvo ir V. Sabaliauskui.

„Visų pirma, šį kartą lankėmės „Anderlecht“ treniruočių stovykloje, kurioje jaunieji futbolininkai praktinių ir teorinių užsiėmimų metu ruošėsi artėjančiam futbolo sezonui. Belgijos klubo vadovai ir treneriai labai šiltai priėmė, buvo atviri visos stovyklos, konkrečių treniruočių planavimo klausimais.

Kartu aptarinėjome vykusias treniruotes, dalinomės įžvalgomis. Ir galiausiai, patys turėjome galimybę asistuoti treniruotėse ir net jas vesti. Ši interaktyvi praktika ir buvo pagrindinis skirtumas. Būtent šią žinutę ir sieksiu perduoti TFA treneriams“, – pasakojo iš Belgijos grįžęs „TFA-Riteriai“ techninis direktorius.

Jau ne kartą esame susidūrę su faktu, jog tai, kas sėkmingai įgyvendinama Belgijoje, ne taip paprasta įgyvendinti mūsų šalyje. Anot V. Sabaliausko, teisingas planas ir kryptingas jo laikymasis leistų anksčiau minėtą nuostatą pakeisti.

„Futbole, ypač akademiniame, yra labai daug kintamųjų. Manau, vienas pagrindinių „Anderlecht“ ir LFF principų yra padėti stiprius pamatus Lietuvoje, susikuriant aiškią akademinę viziją. Turėti ilgalaikį planą ir kantriai, kryptingai tuo keliu eiti.

Žinoma, turime gaunamas idėjas pritaikyti savo turimoms sąlygoms. Žaidėjo profilį iki paauglystės tikrai galime paruošti. Vienas pagrindinių iššūkių yra sistemingai darbuotis ties kognityvinių savybių, žaidimo supratimo mokymo ir tobulinimo. Taip pat didesnį dėmesį skirti reiktų atletinių ypatybių gerinimui“, – komentavo V. Sabaliauskas.

„TFA-Riterių“ techninis direktorius kartu su septyniolika kitų „Anderlecht“ programoje dalyvaujančių akademijų atstovų Belgijoje lankėsi ir prieš daugiau nei pusantrų metų. Tąsyk belgai lietuvius mokė 5×5 ir 8×8 žaidimo subtilybių. Per tą laiką toks žaidimo modelis jau yra pritaikytas ir mūsų šalyje.

„Kaip jau minėjau, Lietuvos treneriai tikrai įgavo daug įrankių, sužinojo, kaip ugdyti žaidėjo profilį. Būtent šiame amžiuje labiausiai akcentuojamas žaidėjo profilis, jo individualūs gebėjimai. Organizacijos turi aiškias gaires – į ką labiausiai atkreipti dėmesį ugdant žaidėjo profilį. Žinoma, visuomet yra laisvės treneriams, atsižvelgiant į įvairius faktorius“, – sakė V. Sabaliauskas.

Ar jau galime kalbėti ne apie būsimą, o gautą naudą akademijai?

Tikrai taip. Visų pirma, visi dirbantys treneriai turi galimybę sistemingai darbuotis pagal turimas gaires. Planuoti ir analizuoti savo bei auklėtinių darbą. Auklėtiniai sistemingai vertinami, sudaromas kiekvieno jų dosjė. Tai tik pirmieji žingsniai, svarbu, jog visa tai virstų sisteminiu darbu, kuris duotų produktyviausių dividendų. Galime pasidžiaugti, jog vyriausi TFA auklėtiniai atstovauja Lietuvos U-15 ir U-16 jaunimo rinktinėms bei yra sėkmingai integruojami į vyrų futbolą.

Ką bendrai jau galima pasakyti „Anderlecht“ programą Lietuvoje? Kiek ir ko ji davė jaunimo futbolui?

Sistemingumas, kryptingumas, konkrečių įrankių turėjimas ugdant jaunuosius futbolininkus. Labai svarbu pačių trenerių savianalizės galimybė. Žinoma, norint atitikti visus reikalavimus, nuolat reikia progresuoti, tai skatina visą organizaciją ir akademinę bendruomenę judėti į priekį.

Kas turi įvykti artimiausiu metu, kad būtų duota dar daugiau?

Viskas mūsų pačių rankose – kiek įdėsime, tiek ir gausime grąžos. Kiekvienoje organizacijoje labai skirtingi iššūkiai, sunku atsakyti neišsiplečiant. Reikia tikėti tuo, ką darome. Tiek vadovams, tiek treneriams, tiek auklėtiniams ir jų tėvams. Taip pat labai svarbu, jog nepasikartotų force majeure situacija ir galėtume tęsti procesą.